Atopický ekzém


Atopický ekzém je chronické, zápalové ochorenie kože s geneticky podkladom. Ide o nevyliečiteľné ochorenie, ale pri správnej starostlivosti a prevencii je možne dosiahnuť stav, kedy je koža na pohľad v poriadku. Atopická dermatitída je najčastejšou formou ekzému. Ide o špeciálny typ alergickej hypersenzitivity, ktorá je úzko prepojená s astmou a sennou nádchou. Rozdiel medzi alergiou a atopiou je, že alergia je neprimeraná obranná reakcia organizmu na nejaký podnet a atopia je druh alergie, ktorá má však dedičný základ. Jedinec má teda vrodený sklon reagovať prehnane na nejakú látku a tato predispozícia mu zostáva po celý život. Atopia je teda prejav alergie.
atopicky ekzem definice cs
https://www.fondation-dermatite-atopique.org/cs/atopicky-ekzem/definice-atopickeho-ekzemu
Veľký vplyv na prejavenie a priebeh choroby má teda dedičnosť, ale aj prostredie. Ak majú obaja rodičia atopickú dermatitídu, je u dieťaťa 60 – 80 % pravdepodobnosť, že ju od rodičov zdedí. U žien existuje o niečo vyššie riziko ochorenia na atopickú dermatitídu než u mužov. Veľký vplyv má aj vek matky pri narodení dieťaťa. Čím je matka staršia, tým väčšie je riziko, že dieťa bude mať atopickú dermatitídu.

Typickými prejavmi atopického ekzému je suchá koža, svrbenie a zápal kože, čo je spôsobené zlou funkciou kožnej bariéry. Funkciou kožnej bariéry je zachovať vodu a živiny vo vnútri kože a udržať škodliviny vonku. Kožná bariéra sa nachádza v najvrchnejšej vrstve pokožky, v tzv. rohovej vrstve a vďaka jej vlastnostiam sa jedná o životne dôležitú súčasť kože. Skladá sa z jednotlivých kožných buniek a priestory medzi nimi sú u zdravého jedinca vyplnené kožným tukom. U človeka trpiaceho atopickou dermatitídou nie sú vyplnené všetky priestory a tým pádom z kože uniká voda a koža preto vysychá a zároveň tak vzniká podráždenie voľných nervových zakončení. Do kože začínajú prenikať škodliviny a rôzne dráždivé látky (alergény, mydlo, a pod.), v dôsledku čoho vzniká zápal a ten zhoršuje funkciu kožnej bariéry, čo opäť spôsobuje ďalší zápal kože.
atopicky ekzem problem kozni bariery cs
https://www.fondation-dermatite-atopique.org/cs/atopicky-ekzem/definice-atopickeho-ekzemu
Podľa obdobia vzniku rozoznávame tri základné formy.
  1. forma kojenecká vzniká okolo 3 mesiaca veku dieťaťa. U takto malých detí sa prvé príznaky atopického ekzému objavujú na tvári a to na jeho vypuklých častiach, teda na čele, brade a lícach, odkiaľ sa šíri ďalej po celom tele.
  2. forma detská sa začína prejavovať v predškolskom veku dieťaťa a postihuje predovšetkým záhyby tela, teda krk, lakťové a podkolenné jamky, zápästia a členky.

dospelá forma sa objavuje predovšetkým na tvári, dekolte a na rukách. Všeobecne sa dá ale povedať, že atopická dermatitída sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Existuje i v malých formách, kedy postihuje len drobné, lokalizované miesta, ako napr. očné viečka, pery, alebo brušká prstov, odkiaľ sa ďalej nešíri. Predovšetkým tieto malé formy sa dosť často zamieňajú s inými chorobami, ako sú plesňové ochorenia, kvasinky, svrab a pod.
kortikoidy leky se spatnou povesti 1 prev
Existujú štyri patogenetické faktory atopickej dermatitídy:
  1. dedičný nedostatok filagrínu; nedostatok prirodzených hydratačných faktorov (NMF) ako sú aminokyseliny.
  2. narušený metabolizmus epidermálnych lipidov (ceramidy, cholesterol a voľné mastné kyseliny) a narušená tvorba lipidovej bariéry. Následkom toho je suchosť pokožky a narušená funkcia kožnej bariéry. Infekčné činitele následne ľahšie prenikajú do pokožky.
  3. Množenie baktérií (Staphylococcus aureus) a sekrécia super-antigénov.
  4. Environmentálne vplyvy, ako sú dráždivé látky, alergény, znečistenie.

Na suchej a podráždenej pokožke sa nakoniec vytvorí zápal a začne svrbieť. Úporné svrbenie núti pacientov ku škriabaniu. Škriabanie pokožky ale narušuje ochrannú vrstvu kože a vzniká vlhké prostredie priaznivé pre množenie baktérií. To ďalej vedie k podráždeniu a následnému ďalšiemu svrbeniu a zápalom. A tak pokračuje atopický cyklus dookola.

Okrem problémov spôsobených samotným podráždením pleti môže byť atopická dermatitída príčinou ďalších telesných a psychických problémov, ako sú nespavosť, diskriminácia, stres a celkovo nízke sebavedomie – najmä pri prípadoch atopickej dermatitídy na tvári. Následkom toho chorí často podriaďujú chorobe svoj bežný život, sú ňou ovplyvnení pri výbere svojho oblečenia, jedla, vzhľadu a rôznych aktivít. U chorého môže dôjsť i k narušeniu vzťahov, ak má pocit, že kvôli prejavom choroby stráca na atraktivite.

Liečba 

Emolienciá (zvláčňujúce prípravky) sú základom starostlivosti o pokožku a je možné ich používať denne, bez ohľadu na to, či sa ochorenie nachádza v akútnej alebo latentnej fáze. Tieto prípravky existujú vo forme telových mliek, pleťových krémov, mastí a prísad do kúpeľa alebo na sprchovanie. Premasťujú pokožku a dodávajú jej pružnosť, vlhkosť a chránia ju pred podráždením. Tiež potláčajú svrbenie a vďaka nim môžu byť vzplanutia ekzému menej časté. Dermatologická liečba (napr. formou lokálne aplikovaných mastí s obsahom hydrokortizónu) potláča prejavy vzplanutia ekzému a upokojuje zápaly a svrbenie. Kortikosteroidy sú veľmi účinné, ich pôsobenie je rýchle a prinášajú úľavu pri závažných vzplanutiach choroby. Nepredstavujú však dlhodobo únosnú alternatívu, pretože ich dlhšie používanie môže mať negatívne vedľajšie účinky. Tiež sa nedajú aplikovať na veľké plochy kože a pri trvalom používaní sa ich účinnosť vytráca.

liecba atopickej dermatidy min
https://reparexshop.com/sk/atopicky-ekzem-atopicka-dermatitida-2/
Ak máte podobné symptómy, alebo si myslíte, že Vás trápi atopický ekzém a chcete sa o tejto diagnóze dozvedieť viac, príďte sa poradiť osobne do našich imunologicko-alergologických ambulancií AdLa,s.r.o., Vajanského 1, Prešov, kde Vám Vaše otázky zodpovedia kvalifikovaní odborníci z oblasti imunológie a alergológie, náš vysoko erudovaný tím lekárov a zdravotných sestier (https://www.adla.sk/ambulancie.html).

adla sro logo

je moderné privátne zdravotnícke zariadenie poskytujúce komplexnú laboratórnu diagnostiku v odboroch: klinická imunológia a alergológia, klinická biochémia, klinická hematológia, klinická mikrobiológia. Okrem toho je aj poskytovateľ odbornej ambulantnej starostlivosti v medicínskom odbore: klinická imunológia a alergológia s denným stacionárom a funkčnou diagnostikou, pneumológia a ftizeológia.