Zápaly močových ciest
Zápaly močových ciest „postrachom“ nielen leta.
Zápaly močových ciest sú po zápaloch dýchacích ciest druhými najbežnejšie sa vyskytujúcimi bakteriálnymi infekčnými ochoreniami. Odhaduje sa, že približne 15 % všetkých antibiotík sa predpíše práve z tohto dôvodu. Častejšie nimi trpia ženy – dôvodom je anatómia ženskej močovej rúry, ktorá umožňuje jednoduchší prienik baktériám do močovej rúry a mechúra. Ženy majú močovú rúru dlhú len 3–4 centimetre.
Odborníci rozoznávajú zápal dolných a horných močových ciest. Prvý v poradí – zápal močovej rúry a močového mechúra – aspoň raz za život v ľahšej či závažnejšej forme prekoná každá druhá žena. Najmenej 10 % touto diagnózou trpí opakovane. Zriedkavé nie sú ani prípady, keď žena ochorie na zápal mechúra raz alebo dvakrát do roka. Zápaly v močovom ústrojenstve obyčajne spôsobuje tyčinkovitá baktéria Escherichia coli, skrátene E.coli.
Príznaky zápalu močových ciest:
nutkanie na močenie, pálenie a rezanie pri močení (najmä pri domočovaní), bolesti v podbrušku, často krv viditeľná v moči, teplota až horúčka a celková únava (najmä pri infekciách horných močových ciest).
Infekciu močových ciest možno diagnostikovať vyšetrením moču aj v našom laboratóriu
v areáli Nemocnici J. A. Reimana na Ulici Holého 14 v Prešove.