Späť

 

 

 

 

Medzi pohlavne prenosné choroby patrí: Kvapavka, Syfilis, Trichomoniáza, Chlamýdiové, mykoplazmové a ureaplazmové infekcie, Hepatitída typu B, Hepatitída typu C, Genitálny herpes, Mäkký vred, HPV, Kontagiózne moluskum, Mykotická infekcia, AIDS a HIV, Voš ohanbia.

Naše laboratória ADLA s.r.o. poskytujú diagnostiku aj týchto "lahôdok", pohlavne prenosných ochorení pomocou rýchlej a priamej metódy PCR (polymerázová reťazová reakcia).

 

 

 

Syfilis

Na Slovensku sa z roka na rok mení počet potvrdených prípadov syfilisu a podľa štatistík za posledných 5 rokov sa potvrdilo 200 až 300 prípadov ochorenia ročne. Najviac pacientov je z Bratislavského a Košického kraja. Syfilis je ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Treponema pallidum. Nakaziť sa môžete nechráneným orálnym, análnym alebo vaginálnym sexom a aj kontaktom so syfilitickou vyrážkou na tele postihnutého. Syfilis sa prenáša z matky na plod počas tehotenstva alebo počas pôrodu a aj používaním ihly pri injekčnom užívaní drog. Syfilis sa však nemôže prenášať cez dosky na WC, kľučky na dverách, na plavárňach či používaním príboru. Prvé príznaky sa objavujú zvyčajne po 3 týždňoch od nákazy. Prvým príznakom je nebolestivá, hladká a vypuklá vyrážka, často označovaná ako tvrdý vred.. Tvrdý vred obyčajne po 3 až 6 týždňoch zmizne. Neznamená to však, že sa syfilis vyliečil. Do týždňa sa objaví zdurenie lymfatických uzlín. Vyrážky miznú samy, ale baktérie syfilisu zostávajú v organizme naďalej. U niektorých ľudí môže prejsť syfilis do tzv. pokojového štádia – neprejavia sa teda žiadne ďalšie príznaky.

Kvapavka

Ide o pohlavnú chorobu, ktorá sa prejavuje hnisavým zápalom a výtokom, postihuje sliznicu močových a pohlavných orgánov, ústnu dutinu, spojovky, konečník. Každý rok je hlásených čoraz viac nových prípadov. Spôsobuje ju baktéria Niesseria gonorrhoeae. Slovo gonorea je z gréčtiny a v preklade znamená – gonos – semeno, pohlavný orgán a rhoia – tok, semenotok, polúcia. Ďalšie označenie – kvapavka – je odvodené z nemeckého slova drippen – kvapkať. Aj preto sa tomuto ochoreniu ľudovo hovorí tripel. Oba názvy súvisia s charakteristickými príznakmi tohto ochorenia. Ako každé pohlavne prenosné ochorenie, aj kvapavku je povinné hlásiť. Za zatajovanie alebo podávanie nepravdivých informácií lekárovi môžu pacienta trestne stíhať.

 

Mykoplazmy, chlamýdie a ureaplazmy

Menej dramatickými, ale nepríjemnými nákazami sú mykoplazmy, ureaplazmy a chlamýdiová infekcia. Chlamýdiová infekcia bola prvýkrát diagnostikovaná v roku 1910. Pôvodcom infekcie je vnútrobunková baktéria Chlamydia trachomatis, ktorá vyvoláva infekcie močových a pohlavných orgánov. Baktéria nie je schopná prežiť bez bunky hostiteľa, preto sa infekciou takmer nemožno nakaziť napríklad na verejných toaletách. Človek sa však môže nakaziť pri vaginálnom, análnom, ale aj pri orálnom pohlavnom styku s nakazenou osobou. Chlamýdie sa liečia antibiotikami a nutná je aj pohlavná zdržanlivosť počas liečby. Dlhodobo neliečená infekcia môže spôsobiť napríklad neplodnosť.

Mykoplazmy a ureaplazmy (Ureaplasma urealyticum) sa tiež liečia antibiotikami. Tu je opatrnosť namieste aj mimo sexu. Je dokázané, že nakaziť sa nimi môžete nielen od vášho sexuálneho partnera, ale i v termálnych bazénoch, vírivkách či na toaletách. Odborníci uvádzajú, že až 80 percent sexuálne aktívnych ľudí môže mať ureaplazmy alebo mykoplazmy bez toho, aby o tom vedeli, či mali nejaké príznaky. Najčastejšie sa však vyskytujú u žien a mužov vo veku okolo 30 rokov. Môžu spôsobovať časté zápaly močovej rúry či gynekologické zápaly. Liečba je zvyčajne dlhodobejšia. Týchto neželaných návštevníkov sa totiž zbavuje pomerne ťažko.

Pôvodcom mykotickej infekcie je najčastejšie kvasinka Candida Albicans. Ide o mikroorganizmus, ktorý sa bežne nachádza v ľudskom tele a pokiaľ je v pošve prirodzené kyslé prostredie, tak nespôsobuje žiadne problémy. K svojmu životu táto kvasinka potrebuje vlhko, teplo a dostatok cukru. Jej premnoženie spôsobuje napríklad zmena pošvového prostredia (že kyslé sa zmení na zásadité), tehotenstvo alebo cukrovka, môžu taktiež vyvolať mykózu. Aj dlhodobé užívanie antikoncepčných tabliet, či antibiotická liečba sú spúšťačom tejto infekcie.

Trichomoniádová infekcia

Trichomoniáza alebo trichomoniádová infekcia, ako sa často zvykne nazývať, patrí medzi známe pohlavne prenosné ochorenie. Pôvodcom tejto pohlavne prenosnej choroby je bičíkovec Trichomonas vaginalis. Výskyt trichomoniády je v dnešnej dobe pomerne častý. Trpia ním však predovšetkým mladí ľudia v reprodukčnom veku ( 16. – 35. rok života). Trichomoniáda postihuje v prevažnej väčšine pohlavné ústroje, niekedy však môže osídliť aj uretru (močovú trubicu), konečník, alebo cez pošvu prejsť na krček maternice až do dutiny maternice. Prítomnosť trichomoniády zvyšuje riziko nákazy inými sexuálne prenosnými chorobami akými nepochybne sú AIDS a infekcia HIV, alebo mykotická kolpitída (zápal). Infekcia sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom s nakazenou osobou. Veľmi zriedkavo sa stáva, že sa človek môže nakaziť na toaletách, použitím rovnakého uteráka, alebo pri návštevách v saune. Nákaza pri análnom styku je skoro nemožná, pretože pôvodca trichomoniády sa v čreve nemôže rozmnožovať. Tehotná žena, u ktorej sa trichomoniáda nelieči, obyčajne porodí skôr ako by plánovane mala a dieťa má nízku pôrodnú hmotnosť. Trichomoniáda ostáva veľmi dlho neodhalená, pretože vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne viditeľné príznaky, a to hlavne u mužov. Ak sa však nejaké príznaky objavia sú to pálenie pri močení (u mužov), spenený výtok z pošvy (u ženy) s typickým odorom (zápachom), môže byť žlto – zelenej farby. Svrbenie v okolí pohlavných ústrojov, často aj pri močení a bolesť.