Imunoglobulíny
– sú protilátky, ktoré organizmus produkuje proti cudzorodej látke ( antigénu), ktorá vnikne do organizmu. Sú produkované B-lymfocytmi. Ich funkciou je identifikácia, opsonizácia (označenie) a neutralizácia cudzích elementov v tele (vírusy, baktérie, transplantáty) a aktivácia komplementu. Protilátky sú tvorené dvoma ťažkými (H) a dvoma ľahkými (L) reťazcami, ktoré sú navzájom spojené disulfidickou väzbou. Domény na N-konci všetkých reťazcov sú tzv. variabilné (označované VH a VL) a ich štruktúra je iná pre každý klon B-lymfocytov. Ostatné domény sú tzv. konštantné (CL a CH1 – 4, číslované od N-konca), sú rovnaké pre protilátky toho istého typu. Variabilné domény tvoria tzv. idiotop, čo je časť protilátky, ktorá dokáže rozoznať určitú konkrétnu časť antigénu (tzv. epitop).
IgG :- ▪ zvyšuje fagocytózu a neutralizuje toxíny
- ▪ obaľuje mikróby, vírusy a huby a urýchľuje ich vychytávanie inými bunkami imunitného systému
- ▪ prechádza placentárnou bariérou a tým chráni i plod pred cudzorodými zárodkami ešte pred tým, ako sa vytvorí vlastný imunitný systém
- ▪ imunoglobulín, ktorý zvyšuje fagocytózu
- ▪ špeciálne bojuje proti mikroorganizmom (baktériám)
- ▪ nachádza sa na povrchu B-lymfocytoch
- ▪ nachádza sa v mlieku (kolostrum), slzách a slinách
- ▪ ochraňuje povrch slizníc a kože pred uchyteným cudzorodých látok
- ▪ stimuluje B-lymfocyty
- ▪ jeho činnosť v organizme nie je presne objasnená
- ▪ faktor zodpovedný za alergické reakcie (pri naviazaní sa na bunku spôsobuje jej degranuláciu, čo spôsobuje alergickú reakciu)
- ▪ chráni pred parazitnými ochoreniami